Aktualności

Rusza konkurs „Uzależnienia XXI wieku”

20 czerwca rusza konkurs „Uzależnienia XXI wieku”. W tym roku na nagrody dla dziennikarzy przeznaczono 9000 zł, zaś ich wręczenie odbędzie się w Warszawie podczas Międzynarodowej Konferencji 11th International Conference Pathological Gambling & Other Behavioural Addictions.

„Uzależnienia XXI wieku” jest organizowany corocznie od 2015 roku, a osoby w nim uczestniczące zgłosiły ponad 400 prac i aż 37 z nich wyróżniono

Misją projektu jest popularyzowanie rzetelnej wiedzy na temat współczesnych uzależnień takich jak np. uzależnienie od gier, seksu, pracy czy zakupów. „Uzależnienia XXI wieku” to jedyny w Polsce konkurs dla dziennikarzy, którego celem jest promocja wiedzy na ten temat.

Ponieważ konkurs odbywa się w cyklu rocznym, aktualnie można zgłaszać prace, które powstały i zostały opublikowane po 1 listopada 2022.

– Naszym celem jest inspirowanie dziennikarzy do podejmowania tematyki uzależnień. Tym, którzy się do nas zgłoszą, będziemy pomagać w kontakcie z ekspertami, bohaterami, podpowiadać, jakie tematy warto poruszyć. – dodaje Maja Ruszpel.

Wywiady, reportaże i inne formy dziennikarskie można przygotowywać i nadsyłać do 31 października 2023 roku.

Prace oceni, powołane przez fundację, Jury.

Jego Przewodniczącą jest Katarzyna Surmiak-Domańska – autorka wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Jako tutorka i wykładowczyni współpracuje z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Obok niej w Jury zasiadają – prof. Barbara Giza oraz dr Bernadeta Lelonek-Kuleta, międzynarodowa ekspertka w temacie uzależnień behawioralnych.

Projekt dofinansowany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

W tym roku na nagrody dla dziennikarzy przeznaczono 9000 zł. Dodatkowe nagrody w konkursie, antologię książek prof. Wiktora Osiatyńskiego poświęconą wychodzeniu z uzależnienia ufundowało Wydawnictwo Iskry.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.fundacja-inspiratornia.pl

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Logo

 

Oprac. na podstawie informacji organizatora.

1 komentarz

  1. Trafiłem na tą stronę przypadkiem. Z problemem hazardu mam styczność ponad 15 lat , jako patologiczny hazardzista zacząłem leczyć się w 2014/2015 roku z różnym skutkiem przerywając kilkakrotnie abstynencję, trafiając na 6 tygodni do ośrodka zamkniętego i powiem krótko, że żaden dziennikarz nie napisze takiej prawdy i nie wyrazi takich emocji jakie przeżyła osoba czynnie uzależniona.

Zostaw swój komentarz

Pasek dostępności